Alisa čia nebegyvena

     Alisa čia nebegyvena

 

 

Prisiminiau kažkada seniai matytą filmą „Alice in the cities“ (rež. Wim Wenders 1974 m.) .Tai labai gražus nespalvotas filmas apie mažos Alisos kelionę po Vokietiją ieškant namo, kuriame gyvena jos senelė. Kartu ją lydintis fotožurnalistas irgi kažko kažkur ieško. Buvo gražu ir liūdna, nes ir gražūs dalykai galų gale baigiasi.

Ši kelio filmo istorija galėjo paliesti ir gretimo kiemo namą Užupyje Malūnų-8. Čia irgi neseniai gyveno žmonės.Gimė, augo, mylėjo, džiaugėsi, kentėjo, paseno ir nebegyvena. Liko namų sienos kaip tušti lukštai, vis dar skleidžiantys praėjusio gyvenimo prisiminimus. Namai lyg gyvi kūnai, motinos įsčios, kur žmogus neišvengiamai turi pagyventi kurį laiką kol išeina. Nuo kasdienio naudojimo sužmogėję namų kūnai turi pamatus - kojas; rūsį-pilvą, gimdą; duris - burną; langus - akis; balkoną - nosį; stogą su kaminu - galvą. Nereikia būti kokiu nors tyrinėtoju, kad galėtum pamatyti čia gyvenusių žmonių paliktus ženklus, bendras ir privačias erdves, mėgstamas spalvas, jaukumo ir šilumos įrenginius.

Dabar čia daug skylių, plokštumų ir persiliejančių erdvių, paneigiančių, kad siena turi baigtis grindimis ar lubomis. Kai jų nebėra, čia siautėja savaiminė erdvės saviraiška, nuolat palaikoma lietaus ir vėjo erozijos. Žolė ir ant sienų augantys medžiai vėl grįžta į buvusius žmonių kambarius kaip natūra, susigrąžinanti ką buvo užkariavusi kultūra.

Palikti namai turi savitą libidišką grožį, pritraukiantį menininkus ir šiaip romantikos mylėtojus, kurie noriai įamžina savo laikiną buvimą čia. Savita griuvėsių atmosfera sukelia prisiminimus apie vaikystę, norą grįžti į tuos namus ir kitus neįmanomus troškimus. Aplinkui tykojančios sienų, rūsių skylės kviečia pas save, lyg siūlydamos pakeliauti prisiminimais, vėl sugrįžti į pradžią.

Tik dėl ko čia Alisa ? Neįmanoma sugrįžti ten, kur nebėra namų arba nebėra ir tų, kurie galėtų sugrįžti. Namai-ne koks nors panaudotas ir išmestas daiktas: tam jis per didelis. Nebėra ir Alisos, nes ji čia nebegyvena. Todėl namai griūna apleisti, kol ateis statybininkai ir viską sutvarkys .

 

Autorius