Klubo “Penktadienis 13” pranešimas spaudai
Klubas “Penktadienis 13” pristato parodą “Čiurlionis – pirmasis lietuvių kosmonautas”, skirtą kūrybinių ryšių su kosmosu tyrinėjimams.
Kosminiai Čiurlionio kūrybos pasiekimai akivaizdūs bei nėra adekvačiai suprantami dar ir šiandien, kas paskatino jo genialumo priežasčių ieškoti už Žemės ribų.
Mistinis, pripildytas simbolių ir paslapčių M.K.Č. pasaulis nėra supainiotas su gyvenimo fragmentais šioje realybės pusėje. Tiek šiuolaikinė išmaniųjų technologijų sąmonė, tiek Čiurlionio kūrybinis palikimas, kuriame susipynusi lietuvių etnokultūrinė protėvių dvasia su pasaulio kultūrinio pagrindo universalumu, neduoda aiškaus atsakymo į kylančius klausimus, bet palieka nesvarumo būklėje susirasti koordinates patiems ir pasijusti savotiškais kosmonautais.
Mintis, kad Visatos kūrimas nėra užbaigtas, bet toliau vykstantis procesas, kuris tęsiasi kiekvieno kuriančio darbuose, paskatino imtis didesnių uždavinių, negu įprastos veiklos vystymas.
Pagarbiai
Su geriausiais linkėjimas klubas “Penktadienis 13”
2019 m. rugpjūčio 10 d.
Parodos dalyviai :
Bronius Duoba Zuogzu (skaitm. fotografija) .
Arturas Maksimilianas (skulptūra. , skaitm. fotografija)
Marius Skudžinskas (skulpūra.)
Artūras Rožkovas (tapyba)
Sfinga (tapyba)
Lidija Pakonaitytė (tapyba)
Samvelas Gandžumianas ( fotografija)
Gediminas Mažintas (skulptūra)
Saulius Tamulevičius (skulptūra)
Vadimas Korotajevas (garso menas)
M.K.Čiurlionis pirmasis lietuvių kosmonautas
Klubo Penktadienis 13 Projektas skirtas kūrybinių ryšių su kosmosu tyrinėjimams. Šiuolaikiniai kosmonautikos pasiekimai ir mažai tyrinėta M. K.Čiurlionio kosminės veiklos sritis, traukia mūsų klubo narių mintis.
Atspirties taškas
Per radiją išgirsta mintis, jog kosmoso vaizdai, planetų išdėstymas, žvaigždynų ūkai pavaizduoti M.K.Č. paveiksluose yra tokie patys kaip ir NASA paskelbtose teleskopo ir palydovų nuotraukose. Tik jos paskelbtos ir padarytos neseniai, vos keletą dešimtmečių atgal. Kyla mintis, kaip MKČ pavyko tai padaryti? Kosminiai Čiurlionio kūrybos pasiekimai akivaizdūs, jie nėra adekvačiai suprantami ir šiandien, kas mūsų klubo kūrėjus paskatina jo genialumo priežasčių ieškoti ir už Žemės ribų.
Projekto idėja
Mintis, kad Visatos kūrimas nėra užbaigtas, bet toliau vykstantis procesas, kuris tęsiasi kiekvieno kuriančiojo darbuose, paskatino imtis didesnių uždavinių, negu įprastos veiklos vystymas.
Mūsų klubo nuomone Čiurlionio „kosmiškumą“ išduoda jo genialumas. Bendrais bruožais genialumas yra nežemiškos kilmės, jis priklauso Kosmosui. Ten viskas didinga, tobula, amžina. Žmogus gavęs genialumo dovaną, dažnai neatlaiko tokios naštos, gyvenimas žemėje jam dažnai atrodo pilkas, sunkus, beprasmiškas. Jį nuolatos kankina nepakeliamas tobulumo ilgesys, traukia sugrįžti ten, iš kur ateina ta genialumo dovana. Tokius žmones persekioja nenutrūkstanti ir intensyvi kūryba pakaitomis su anemija iki dienų pabaigos.
Veikla
Mes stengėmės surinkti visą įmanomą informaciją apie MKČ kosminės veiklos įrodymus. Čiurlionio kūrybinis palikimas, kur susipynę lietuvių etnokultūrinis protėvių dvasios buvimas su pasaulio kultūrinio pagrindo universalumu, neduoda aiškaus atsakymo į kylančius klausimus.
Teko naudotis straipsniais, tiriančiais jo biografiją pagal tipišką Lietuvių menininko – genijaus likimo schemą: sunki vaikystė, kova už įgimtų gabumų vystymą, alinantis tikslo siekimas, skurdas, nepripažinimas, ligos ir mirtis emigracijoje. Mistinis, pripildytas simbolių ir paslapčių pasaulis M.K.Č. kūriniuose yra jo gyvenimas iš tikrųjų, nesupainiotas su gyvenimo fragmentais šioje realybės pusėje. Dabartinės, paveiktos išmaniųjų technologijų sąmonės veiklos modeliai neduoda aiškaus atsakymo į kosminius klausimus. Atsakymo reiktų ieškoti M.K.Č. kūriniuose ir jo biografijoje. Jeigu to nepavyks – mūsų klubo nariai pasiryžę bandyti tai sukurti… Dirbama nuotoliniu tinkliniu būdu, įgalinančiu sujungti į vieną tinklą individualiai kuriančias smegenis bendram reikalui. Šitų procesų eigoje priartėjo mūsų tikslas: Čiurlionio kūrybos idėjas ir mūsų prieštaringas kūrybines versijas pateikti dabartiniam vartotojui suprantama šiuolaikinio meno kalba. Mūsų darbo rezultatai sutelktai pateikiami visiems prieinama forma – paroda.
Nepaisant akivaizdaus dabartinio progresyvaus mokslinio technologinio ir meninio, archetipinio – mitologinio mąstymo atsiskyrimo ir nutolimo, tai yra to paties šiuolaikinio žmogaus pasaulėvaizdžio turinys.
Mūsų klubo nariai dar kartą primena, kad žmogus ir kosmosas susideda iš tų pačių cheminių elementų.
Su geriausiais linkėjimais,
Klubas Penktadienis 13
2018 04 13
PARODA „ M.K. Čiurlionis – pirmasis lietuvių kosmonautas“ Čiurlionio namuose Vilniuje
2020.01.13 – 02.28
Ekspozicija atveriama 2020.01.13 nuo 13.13 val.
Parodos pristatymas 2020.01.13 18.00 val.
Dalyvauja :
Simona Bekeraitė (astrofizikos moksklų daktarė) paskaita „Čiurlionis prieš Hubble’o kosminį teleskopą”
Tomas Dičiūnas (klavišiniai)
Klubo “Penktadienis 13” Parodos dalyviai :
Bronius Duoba Zuogzu (skaitm. fotografija)
Arturas Maksimilianas (skulptūra , skaitm. fotografija)
Marius Skudžinskas (skulptūrinis pano 2 dalys)
Artūras Rožkovas (tapybos diptikas)
Sfinga (tapyba)
Lidija Pakonaitytė (tapyba)
Samvelas Gandžumianas ( fotografija)
Gediminas Mažintas (skulptūra, akvariumas – instaliacija)
Saulius Tamulevičius (skulptūra)