Kunigaikštis Vildaugas

 

Lietuvos rytas Žmonės Veidai ir vardai

Vilniaus keistuolį kunigaikštį Vildaugą įamžino betono skulptūra (nuotraukos)

2010-09-18 17:18

Arūnas Dumalakas ("Sostinė")

1/3

Užupyje į „Galeros” lankytojus žvelgs Stasys Urniežius, save mėgstantis tituluoti kunigaikščiu Vildaugu. Puikiai visiems pažįstamo vilniečio skulptūra nutūpė ant meno galerijos karnizo.

Viena ranka spaudžia storą knygą. Kita – iškelta virš galvos. Du pirštai, simbolizuojantys pergalės ženklą. Skulptoriaus Artūro Makštučio-Maksimiliano skulptūroje S.Urniežius, arba kunigaikštis Vildaugas, vaizduojamas rėkiantis.

Tokį jį dažniausiai ir sutiksi Pilies ar kitoje Senamiesčio gatvėje. Vasarą avintį sandalais, vilkintį švarku, po juo – treningą.

Tiesa, trūksta alaus butelio, kurį dažnai laiko S.Urniežius. Bet skulptoriui taip vaizduoti personažą pasirodė neetiška.

Vakar kunigaikščio Vildaugo skulptūra buvo iškilmingai atidengta.

„Man Stasio veiksmai, idėjos suprantamos. Kai išeina iš namų, jis tampa artistu. Toks jis yra iš prigimties.

Man patinka jo neprisitaikėliškumas. Dėl ko jis rėkia?

Ne dėl to, kad jam iš ryto skauda galvą. Jam skauda dėl to, kas vyksta Vilniuje. Jis negali tylėti”, – aiškino A.Makštutis.

Prieš kurdamas skulptūrą menininkas bendravo su kunigaikščiu Vildaugu. Šis palaimino idėją, nusifotografavo prie kūrinio maketo.

Tiesa, kuriant skulptūrą S.Urniežius nepozavo, tad A.Makštučiui teko ieškoti keistuolio nuotraukų.

Su kunigaikščiu Vildaugu skulptūros autorius nesutarė tik dėl vieno dalyko. A.Makštutis keistuolį vaizdavo kaip poetą, laikantį knygą, o S.Urniežius įžvelgė, kad tai – Biblija.

Beje, A.Makštutis išsiaiškino, kad S.Urniežius iki šiol buvo neteisingai tituluojamas kunigaikščiu Vilgaudu. Jis yra kunigaikštis Vildaugas.

Maždaug 40 kilogramų sverianti skulptūra iš betono ir geležies eksponuojama ant Užupio meno inkubatoriaus fasado karnizo, virš galerijos „Galera”.

Skulptūros autorius tvirtino, kad S.Urniežiaus atvaizdavimas yra tik kunigaikščio Vildaugo idėjos išraiškos būdas, o ne paminklas jam pačiam.

Šis sumanymas įkūnija du personažus: kunigaikštį Vildaugą, gyvenusį anais laikais, ir jo reprezentantą S.Urniežių iš dabartinės Pilies gatvės.

Kasdienybėje įprasta matyti S.Urniežių su neatskiriamais ir iš karto atpažįstamais atributais: skrybėle, pypke, knyga, alaus buteliu ir visiems gerai žinomu jo atliekamu kūriniu – „Amerika, Amerika”.